22 June 2017

Zawody potrzebne na rynku pracy można zdobyć na Politechnice Gdańskiej

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Na Politechnice Gdańskiej prowadzone są wraz z firmami Pomorskiego Klastra ICT Interizon trzy kierunki studiów dualnych, które odpowiadają na najbardziej istotne potrzeby rekrutacyjne tej branży.

Jako pierwsze powstały dwa lata temu studia ZAPEWNIENIE JAKOŚCI W BRANŻY TECHNICZNEJ na Wydziale Zarządzania i Ekonomii. Były one inicjatywą Fundacji ECD oraz firmy Flex. Studia koncentrują się na aspekcie jakości produktów i komponentów w sektorze produkcyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem szeroko rozumianej produkcji urządzeń elektronicznych, mechatronicznych i mechanicznych. Program studiów obejmuje blok techniczny oraz blok jakościowy – pracodawcy zgodnie twierdzą, że jest to bardzo rzadkie połączenie cech kandydatów do pracy w działach jakości i produkcji.

W kolejnym roku uruchomiono studia INŻYNIERIA PRODUKCJI URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH. Jest to efekt współpracy na rzecz zapewnienia kapitału ludzkiego dla branży ICT pomiędzy Wydziałem Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki a wiodącymi producentami elektroniki na Pomorzu – firmami: Assel, Flex, Jabil i Radmor oraz działającą przy Klastrze Interizon Fundacją Edukacyjne Centrum Doskonalenia.  W ramach studiów słuchacze zapoznają się z wieloma aspektami złożonych procesów produkcji elektroniki, nauczą się budowania ciągów technologicznych czy przyjrzą się aspektom jakościowym w pracy inżyniera procesu. Mają również możliwość poznania tajników skutecznej komunikacji w pracy inżyniera. Jednak kluczowa i całkowicie nowa w skali kraju jest możliwość odbycia szeregu zajęć w laboratorium produkcji urządzeń elektronicznych, które specjalnie w tym celu powstało przy WETI. Sześć stanowisk odzwierciedlających rzeczywiste procesy produkcyjne będzie do dyspozycji słuchaczy, którzy w niewielkich grupach będą mogli ćwiczyć umiejętności produkcji podzespołów elektronicznych i ich weryfikacji. Laboratorium powstało dzięki życzliwości firm dostarczających sprzęt producentom elektroniki w Polsce: CPS Industrial Engineering Poland oraz Amtest Poland i Renex.

Kolejnym krokiem było zrealizowanie wspólnie z firmami XIV edycji studiów APLIKACJE I USŁUGI INTERNETOWE na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Studia ukierunkowane są na tworzenie aplikacji i witryn internetowych za szczególnym uwzględnieniem warstwy interfejsu użytkownika w powiązaniu z metodami udostępniania dokumentów cyfrowych różnych typów. Na studia zgłaszają się kandydaci posiadający wykształcenie lub doświadczenie związane z programowaniem, ale również pasjonaci programowania, którzy dopiero chcą rozpocząć pracę w intensywnie rozwijającej się branży IT.

Wszystkie trzy kierunki wyróżnia bardzo duże zaangażowanie firm w proces dydaktyczny, w tym tworzenie i aktualizowanie programów kształcenia. Większość zajęć jest prowadzona przez praktyków-ekspertów z firm: inżynierów i programistów. Zaangażowanie w studia dużych firm produkcyjnych zapewnia ich absolwentom bezpośredni dostęp do atrakcyjnych ofert pracy, co skutkuje rozwojem zawodowym i awansami absolwentów dotychczasowych edycji.

Szczegóły dotyczące programu oraz zapisów znajdują się pod linkami w tekście oraz na stronie Fundacji ECD.

Latest news