26 February 2018

Strona pomorskie.eu zajęła 2. miejsce w rankingu tekstów ze stron internetowych

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Naukowcy z Wydziału Filologicznego wrocławskiej uczelni przyjrzeli się tekstom ze stron internetowych administracji publicznej. Badali, na ile artykuły są jasne i czytelne, mimo urzędowych zawiłości. Przygotowali ranking, który objął 53 serwisy informacyjne różnych instytucji – od ministerstw, po strony internetowe prezydenta, premiera oraz portale urzędów wojewódzkich i marszałkowskich. To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. Strona pomorskie.eu zajęła 2. miejsce, zaraz za Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Trzecie miejsce należy do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Najtrudniejsze w odbiorze teksty znajdziemy w serwisach Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Ministerstwa Cyfryzacji oraz nieistniejącego już Ministerstwa Skarbu.

Autorzy zestawienia sprawdzali czy treści na portalach są zrozumiałe i łatwe w odbiorze. Nie interesował ich poprawność językowa i błędy. Do analizy posłużyły im trzy wskaźniki:

  1. średnia długość zdania,
  2. liczba długich wyrazów
  3. ogólna przejrzystość tekstu.

Ten ostatni parametr wylicza, ile lat edukacji trzeba mieć za sobą, by lektura była łatwa. – By bez problemów zrozumieć teksty na pomorskie.eu potrzeba średnio 12,8 lat nauki. To mniej więcej czas matury i początku studiów – mówi dr Grzegorz Zarzeczny, współautor rankingu, językoznawca z Pracowni Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego. – Jak na teksty, które badaliśmy, to naprawdę świetny i jednocześnie optymalny wynik. W końcu teksty powinny być zrozumiałe dla przeciętnego Polaka, który ma wykształcenie średnie – wyjaśnia Zarzeczny. Analiza wykazała też, że artykuły na stronie mają odpowiednią długość, jednak nadal są w nich za długie słowa.

Staramy się, aby teksty na pomorskie.eu były czytelne dla wszystkich. Chcemy informować o tym, co dzieje się w całym regionie – mówi Sławomir Lucewicz, dyrektor Departamentu Promocji i Komunikacji Społecznej UMWP, w którym znajduje się redakcja serwisu pomorskie.eu. – Często to trudne zadanie, bo musimy wyjaśniać zawiłości programów i projektów unijnych, które do łatwych nie należą. Wiemy, że jeszcze przed nami dużo pracy i potrzebnych zmian. Jednak taki wynik, przygotowany przez językoznawców, nie tylko cieszy, ale i motywuje do dalszej pracy. Autorzy zestawienia zapowiadają, że co roku będą przyglądać się naszej pracy. W przyszłym roku celujemy w pierwsze miejsce – zapowiada Lucewicz.

Jakie teksty były badane? Naukowcy analizowali tylko treści ze stron głównych oraz znajdujące się w dziale aktualności. Zauważono, że ilość tekstów pomiędzy urzędami znacząco się różni w skali roku (niektóre z nich tworzyły tylko kilkadziesiąt artykułów, a niektóre nawet kilkaset rocznie). Do analizy „pobrano” 30 próbek tekstów – każda z nich liczyła 100 słów. Badacze przejrzeli materiały aż z 3 lat, dzięki temu wiemy, że strona Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego skoczyła z 11. miejsca w 2016 roku na miejsce 2. w 2017 roku.

Analizy pokazują, że najłatwiejsze w zrozumieniu są zdania składające się z 15-20 słów. Urzędy potrafią bić niechlubne rekordy. – Jeden z urzędów, którego stronę badaliśmy, może pochwalić się zdaniem złożonym z ponad 100 słów! – mówi dr Grzegorz Zarzeczny. – Zrobiliśmy eksperyment na szkoleniu i na kolejnych slajdach prezentacji wyświetlaliśmy po kolei części tego megazdania. Było to około 15 oddzielnych slajdów. Na końcu zapytaliśmy, o co chodziło w zdaniu, kto co zrobił… nikt nie był w stanie odpowiedzieć na to pytanie, wyłapać sensu – dodaje Zarzeczny.

Cały ranking i komentarz autorów dostępne są na stronie Pracowni Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego: http://ppp.uni.wroc.pl/ranking.html

Święto języka ustanowiła organizacja UNESCO w 1999 roku. Ma przypominać o tym, jak ważna jest różnorodność językowa i kulturowa. Z najnowszych statystyk wynika, że co 2 tygodnie bezpowrotnie znika jeden język, a jednocześnie ogromna część związanego z nim bogactwa intelektualnego i kulturalnego. Nawet 6000 języków jest zagrożonych całkowitym zanikiem.

Z kolei wśród najbardziej popularnych języków ojczystych świata wymienia się m.in. język mandaryński, angielski, hiszpański i hindi. Językowi polskiemu wyginięcie nie grozi. Znajdujemy się na 26. miejscu, jednak warto zadbać o jego poprawność, czystość i zrozumiałość.

Latest news