25 October 2018

PwC Financial Crime Unit w ciągu dwóch lat planuje zatrudnienie kolejnych 300 pracowników.

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

pwc181025ps_029 pwc181025ps_047

PwC Financial Crime Unit w ciągu dwóch lat planuje zatrudnienie kolejnych 300 pracowników

Gdańsk, 25 października 2018 r. – Centrum kompetencyjne PwC, Financial Crime Unit, wspierające klientów PwC z całego świata w przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu  terroryzmu zatrudnia już niemal 500 ekspertów. W związku z coraz większą liczbą projektów i klientów z nowych rynków w ciągu kolejnych 24 miesięcy zamierza zrekrutować kolejnych 300 pracowników. W swojej pracy eksperci z FCU coraz częściej wykorzystują nowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja.  

Działające od 2012 r. w Polsce, z czego od niemal czterech lat również w Gdańsku, centrum kompetencyjne PwC, Financial Crime Unit (FCU), specjalizuje się w zapobieganiu wprowadzania do legalnego obrotu środków pochodzących z nielegalnych źródeł oraz finansowania terroryzmu (Anti-Money Laundering, AML). Polskie Financial Crime Unit jest największym tego typu zespołem PwC na świecie, oferując zarówno wsparcie operacyjne, jak też doradcze, współpracując przy tym z innymi zespołami w globalnej sieci PwC.

Rynek finansowy jest bardzo narażony na różnego rodzaju ryzyka. Mowa tu z jednej strony o rosnącej presji ze strony regulatorów, a z drugiej o zagrożeniach związanych z przestępczością gospodarczą i terroryzmem. Priorytetem dla instytucji działających w takim otoczeniu biznesowym jest więc skuteczne zapobieganie próbom prania pieniędzy i przeciwdziałanie rozwojowi przestępczości zorganizowanej. Naszym celem jest pomoc klientom w skutecznym zarządzaniu tym ryzykiem w oparciu o efektywne modele operacyjne wspierane przez innowacyjne technologie. W Gdańsku działamy od 4 lat, a przed nami dalszy okres dynamicznego rozwoju” – mówi Damian Kalinowski, partner PwC zarządzający  Financial Crime Unit w Polsce.

W ciągu niemal czterech lat działalności FCU w Gdańsku zatrudniło prawie 500 osób. W kolejnych dwóch latach planuje zrekrutowanie dodatkowych 300 pracowników. Realizowane w FCU projekty są bardzo różnorodne i są prowadzone zarówno dla dużych, globalnych banków, jak też mniejszych, regionalnych instytucji finansowych.

Eksperci FCU świadczą specjalistyczne usługi doradcze, pozwalające zachować bankom zgodność z obowiązującymi i nowymi regulacjami prawnymi. Działania te obejmują m.in. opracowanie i wdrażanie polityk, procedur oraz złożonych modeli operacyjnych. FCU świadczy również usługi wsparcia operacyjnego dla klientów z sektora bankowego. Eksperci analizują ryzyko wykorzystania banków do prania pieniędzy i finansowania terroryzmu (procedury takie jak Know Your Client, KYC). Badają też podejrzane transakcje (tzw. Transaction Monitoring, TM). Monitorują przestrzeganie sankcji nakładanych na banki przez międzynarodowe instytucje, a także wyszukują osoby narażone na ryzyko korupcji, w tym zajmujące eksponowane stanowiska polityczne. Zespół technologiczny FCU łączy ekspercką wiedzę z zakresu przeciwdziałania przestępstwom finansowym z rozwiązaniami technologicznymi.

Financial Crime Unit nie jest typowym centrum usług wspólnych jakich wiele w Polsce. Charakter FCU wpisuje nas w kolejny etap rozwoju rynku SSC w naszym kraju. Nasz doświadczony zespół ekspertów w obszarze niezwykle wrażliwym, jakim jest przeciwdziałanie nadużyciom finansowym i terroryzmowi, zbudował unikalną markę w skali globalnej. Realizujemy w Polsce projekty dla największych banków i instytucji finansowych, bo usługi i rozwiązania na poziomie, który oferujemy, trudno zrealizować gdziekolwiek indziej na świecie” – mówi Maciej Przybyłowski, dyrektor w Financial Crime Unit.

W swojej pracy FCU coraz częściej korzysta z możliwości najnowszych technologii. Narzędzia, jakimi dysponuje m.in. automatycznie zbierają informacje o klientach z różnych źródeł, w tym doniesienia prasowe z sieci i wypisy z oficjalnych baz danych. Moduły sztucznej inteligencji skanują i oceniają tysiące artykułów, przedstawiając analitykowi jedynie informacje istotne w kontekście przestępstw finansowych czy finansowania terroryzmu.

FCU jest jednym z wiodących zespołów PwC na świecie w zakresie rozwiązań informatycznych wykorzystywanych do walki z przestępczością finansową. Przygotowane przez nas narzędzia i aplikacje wykorzystują sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe, data science i robotykę. Rozwiązania te pozwalają nawet o połowę zredukować czas przeznaczany do tej pory przez analityków na procesy związane z badaniem klientów i monitorowaniem transakcji. To istotnie obniża koszty projektów, a naszym pracownikom daje więcej cennego czas na pogłębienie koniecznych analiz” – podkreśla Bartłomiej Styrnik, partner w Financial Crime Unit.

Kariera od A do Z

W FCU pracują zarówno osoby z Polski, jak też z wielu krajów Unii Europejskiej oraz m.in. Indii, RPA, Chin i USA. Ze względu na międzynarodowe środowisko, jak i liczne projekty prowadzone dla klientów zagranicznych, dominującym językiem w zespole jest angielski. To właśnie dobra znajomość tego języka jest jednym z podstawowych wymogów dla kandydatów ubiegających się o pracę w centrum kompetencyjnym. PwC rekrutuje zarówno specjalistów z doświadczeniem, jak też absolwentów i studentów z różnych kierunków, tj. prawnych, lingwistycznych czy ekonomicznych. Co istotne, FCU w Gdańsku posiada własny, bardzo rozwinięty system szkoleń i certyfikacji, dzięki czemu nie wymaga od kandydatów specjalistycznej wiedzy z obszaru AML. W czasie dalszej pracy pracownicy objęci są bogatym programem szkoleń, m.in. z zarządzania zespołem, czasem, komunikacji i umiejętności prezentacji, trendów w przestępczości cyfrowej, zagrożeń związanych z wirtualnymi pieniędzmi czy z obsługi konkretnych programów i narzędzi. Financial Crime Unit wspiera także swoich pracowników w zdobywaniu międzynarodowych certyfikatów z zakresu AML.

Jak podkreślają eksperci PwC, nacisk kładziony na podnoszenie kwalifikacji pracowników w połączeniu z dynamicznym wzrostem zakresu prac zespołu Centrum, dają duże możliwości rozwoju i awansu. Praca w Financial Crime Unit wiąże się również z byciem częścią prawdziwie interdyscyplinarnych i międzynarodowych grup konsultantów, a także z realizowaniem projektów o charakterze „detektywistycznym”. Eksperci FCU w Gdańsku odpowiedzialni są m.in. za wyszukiwanie i pozyskiwanie informacji, pogłębioną analizę złożonych zestawów danych, poszukiwanie wzorców podejrzanej aktywności w skomplikowanej mozaice danych klienckich i kompletowanie materiału „dowodowego”.

„Szybki i odczuwalny wzrost FCU w Trójmieście jest wyraźnym dowodem na dostępność tutaj wysokiej klasy specjalistów z bardzo zaawansowanej dziedziny finansów. Dla mieszkańców to sygnał że warto się kształcić w tym kierunku, bo czekają na nich atrakcyjne stanowiska pracy. Jest to także silny sygnał wysłany do inwestorów na świecie, że Gdańsk i całe Trójmiasto są doskonałym miejscem do ulokowania nawet najbardziej wymagających czy strategicznie istotnych operacji ich firmy’ – dodaje Marcin Grzegory, Zastępca Dyrektora zespołu Invest in Pomerania.

Informacje o PwC

W PwC naszym celem jest budowanie społecznego zaufania i rozwiązywanie kluczowych problemów. Jesteśmy siecią firm działającą w 158 krajach. Zatrudniamy ponad 236 tys. osób dostarczających naszym klientom najwyższą jakość usług w zakresie audytu, doradztwa biznesowego oraz doradztwa podatkowego i prawnego. W Polsce PwC posiada 8 biur regionalnych – w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie i Rzeszowie oraz Financial Crime Unit w Gdańsku oraz dwa Service Delivery Center w Katowicach i Opolu. Spółki PwC w Polsce zatrudniają ponad 4 500 osób.

Dowiedz się więcej na www.pwc.pl.

Aplikacja mobilna PwC Espresso do pobrania na stronie pwc.pl/espresso

Subskrypcja publikacji PwC pwc.pl/subskrypcje.  
Słuchaj podcastów PwC na www.pwc.pl/podcasty.

Latest news