23 October 2018

Northvolt otwiera fabrykę baterii w Gdańsku

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Informacja prasowa: Northvolt otwiera fabrykę baterii w Gdańsku

 

Dzisiaj, 23 października, firma Northvolt ogłosiła otwarcie supernowoczesnego zakładu specjalizującego się w produkcji systemów bateryjnych na skalę przemysłową. Uruchomienie produkcji w Gdańsku jest odpowiedzią na coraz większe zapotrzebowanie europejskiego rynku na kompleksowe rozwiązania zasilania bateryjnego.

 

– W minionym roku zaobserwowaliśmy gwałtowny wzrost zainteresowania kompleksowymi rozwiązaniami bateryjnymi ze strony kilku naszych kluczowych segmentów klientów. Dzięki nowej fabryce będziemy w stanie sprostać temu zapotrzebowaniu – powiedział Peter Carlsson, dyrektor generalny i współzałożyciel Northvolt, były wiceprezes Tesla Motors.

 

Zakład w Gdańsku, efekt partnerstwa firm Northvolt i South Bay Solutions (która specjalizuje się w produkcji systemów bateryjnych), będzie wyposażony w najnowocześniejsze systemy produkcji modułów bateryjnych i rozwiązań do magazynowania energii. Przewidziane jest także centrum badawczo-rozwojowe wspierające produkcję.

 

Regionalny klaster przemysłu elektrotechnicznego

 

Moduły bateryjne produkowane w Gdańsku będą składać się z obudowy mieszczącej ogniwa baterii, elektroniczny układ sterowania oraz system chłodzenia i ogrzewania. Moduły te jako całość dostarczać będą energię do produktów końcowych, takich jak zasobniki energii lub maszyny górnicze.

 

Produkcja ogniw baterii i systemów bateryjnych w to dwa różne procesy przemysłowe. Produkcja ogniw jest bardzo energochłonnym procesem chemicznym, który firma Northvolt planuje uruchomić w Skellefteå w Szwecji pod koniec 2020 roku. Produkcja systemów bateryjnych to z kolei mechaniczny i elektromechaniczny proces montażu. Dzięki nowemu obiektowi w Gdańsku firma Northvolt wykorzysta potencjał powstającego w regionie klastra przemysłu elektrotechnicznego. Bliskość dobrze rozwiniętego ekosystemu łańcucha dostaw, rynków pracy i odbiorców końcowych w Europie odegrały równie istotną rolę w decyzji o wyborze lokalizacji.

 

– Inwestycja firmy Northvolt to efekt współpracy kluczowych instytucji w regionie, które pod wspólną marką „Invest in Pomerania” od siedmiu lat z sukcesami budują pozytywny klimat inwestycyjny na Pomorzu – komentuje znaczenie inwestycji Marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk. – Dzisiejszy sukces to również zasługa naszego wieloletniego partnera, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która koordynowała projekt na szczeblu rządowym.

 

Swoją działalność fabryka w Gdańsku rozpocznie  w 2019 roku z początkową mocą produkcyjną 10 000 modułów rocznie. W miarę jak firma będzie zwiększała produkcję ogniw bateryjnych w Szwecji,  moce produkcyjne gdańskiej fabryki będą także stopniowo rozbudowywane.

 

Kluczowe informacje o inwestycji:

  • Rozpoczęcie produkcji: 2019 rok
  • Zdolność produkcyjna: początkowo 10 000 modułów rocznie
  • Zatrudnienie: początkowo 100 osób
Latest news