12 May 2015

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W dniach 3-9 maja odbyła się misja gospodarcza województwa pomorskiego do Chin.

Głównym punktem programu misji były trzydniowe Targi SIAL China 2015 – jedna z największych imprez wystawienniczych w branży produktów spożywczych na świecie.

W tegorocznym wydarzeniu Polskę reprezentowało  ponad 110 firm z różnych sektorów przemysłu rolno – spożywczego.  Z Pomorza były to:

  • Inwestpol-Consulting z Gdańska
  • PPHU BMC Jerzy Szczepankowski z Władysławowa
  • Coffee Promotion z Kwidzyna
  • Komers International Franciszek Mądry ze Straszyna
  • P.H. Czachorowski z Gdańska

Produkt jednej z tych firm został wyróżniony jako innowacyjny na tegorocznych SIAL China 2015. Która z naszych firm otrzymała to wyróżnienie?  Więcej informacji  w oddzielnym artykule.

Misja (1)

Targi SIAL China 2015 to w skrócie:

120 tys. m2 powierzchni

10 hal wystawienniczych

ponad 2700 wystawców z całego świata

około 55 tys. zwiedzających.

Polscy producenci artykułów spożywczych promowali głównie branżę mleczarską, mięsną, owocową (jabłka).

Misja (4)

Misja (3)

Województwo pomorskie miało do dyspozycji swoje stoisko. Zainteresowanie produktami było bardzo duże. W każdym dniu targów przedsiębiorcy odbywali mnóstwo spotkań B2B. Na zdjęciu trwają jednocześnie trzy spotkania chińskich kontrahentów z przedstawicielami firm z Pomorza.

Misja (2)

Stoiska z całego świata:

Misja (7)

Delegacja z Pomorza uczestniczyła w kilku spotkaniach na szczeblu rządowym. Jednym z nich była wizyta w Strefie Wolnego Handlu w Shanghaju.

Misja (5)

Na spotkaniu zapoznajemy się z prezentacją dotyczącą funkcjonowania istniejącej od 29 września 2013 r Strefy Wolnego Handlu.  Obszar 28 km2 połączył  istniejące dotychczas obszary: strefę wolnego handlu, wolnego parku logistycznego, wolnego portu i lotniska Pudong. Shanghajski port  rocznie obsługuje 30 mln TEU, co czyni go największym portem kontenerowym świata. W Strefie znajdują się aktualnie  3 przedsiębiorstwa z Polski.

Misja (6)

Nasz kraj Chińczycy dopiero poznają. Kochają Chopina, jedzą nasze jabłka, słyszeli o Krakowie, Warszawie i Gdańsku. Ale przeciętnemu obywatelowi Chin trudno odnaleźć Polskę na mapie Europy. Niełatwo jest również Polakowi odczytać chińską mapę (dla ułatwienia palcem wskazujemy nasz kraj na chińskiej mapie Europy).

Misja (9)

Wejście na chińskie rynki nie jest rzeczą łatwą. Chińczycy nauczyli się chronić swój rynek, wiedząc, że chcą tu funkcjonować i zarabiać firmy z całego świata. W biznesowych kontaktach oczekują profesjonalizmu, ale wiele decyzji podejmują intuicyjnie – wierząc w swój dar oceniania kontrahenta na podstawie osobistych spotkań. Pomorskie firmy uczyniły pierwszy krok w drodze do wejścia na największy rynek świata. To doświadczenie, które powinno zaprocentować w przyszłości.

Podziękowania za pomoc w organizacji misji kierujemy raz jeszcze w stronę Biura Pomorskiego w Pekinie.

O firmie, której produkt otrzymał wyróżnienie na Targach SIAL China 2015 i podsumowanie misji przez pozostałych przedstawicieli pomorskich firm już wkrótce na naszej stronie.

Tekst i zdjęcia: J. Siezieniewska (InvestGDA)

Latest news