8 October 2018

Invest in Pomerania na targach Expo Real w Monachium

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Już dzisiaj zaczyna się 21 edycja jednych z największych w Europie targów branży nieruchomości i inwestycji, Expo Real Monachium. Targi potrwają do 10 października. Wraz z organizatorem stoiska regionalnego, Agencją Rozwoju Pomorza, po raz kolejny zaprezentują się miasta Gdańsk, Gdynia, Sopot, Rumia oraz Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Wspólna marka Invest in Pomerania

Targi Expo Real w Monachium co roku przyciągają ponad 40 tysięcy uczestników. W ciągu najbliższych trzech dni spotkają się tu przedstawiciele największych na świecie funduszy inwestycyjnych, deweloperzy obiektów handlowych, biurowych, logistycznych i  hotelowych, a także firmy poszukujące nowych lokalizacji dla swoich projektów. Trójmiasto od lat regularnie uczestniczy w targach  branży nieruchomości i inwestycji, a od 2017 roku łączy siły pod wspólną marką Invest in Pomerania promując województwo pomorskie jako jeden z najprężniej rozwijających się regionów w Europie.

– Minione pięć lat to okres dynamicznego wzrostu gospodarczego Pomorza, czego potwierdzeniem jest wyróżnienie w kategorii “Best-Performing Large Cities in Europe” przyznane przez Millken Institute. Badania tego amerykańskiego, niezależnego ośrodka analitycznego obejmujące okres 2012-2016  wskazały, że gospodarka Pomorza rozwijała się w szybszym tempie niż Berlina czy Paryża. Pomorskie znajduje się także na pierwszej pozycji najszybciej rozwijających się regionów w Polsce. Te argumenty zdecydowanie przekonują inwestorów do lokowania swoich projektów w naszym województwie – mówi Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

Sytuacja na pomorskim rynku nieruchomości

Trójmiasto zajmuje trzecie miejsce pod względem zasobów powierzchni biurowej na rynkach regionalnych w Polsce (prawie 700 000 m2). Około 73% powierzchni biurowej znajduje się w Gdańsku, pozostała część w Gdyni (22%) i Sopocie (5%). Każdego roku rośnie także podaż powierzchni magazynowej. Jej zasoby wynoszą 450 000 m2 na terenie całego województwa. Zaledwie 4,6% obiektów pozostaje niewynajętych, co świadczy o dużym zainteresowaniu firm z sektora logistycznego i produkcyjnego oraz stwarza duże pole do rozwoju branży deweloperskiej w tym zakresie.

– W bogatej ofercie nieruchomości, obok infrastruktury dla branż usług biznesowych, produkcji czy logistyki coraz więcej uwagi poświęca się terenom dedykowanym inwestycjom hotelowo-rekreacyjnym. To właśnie takie propozycje prezentują tu na targach przedstawiciele Miasta Gdyni i Sopotu. Pomorskie to fantastyczne miejsce do rozwoju branży hotelowo-rekreacyjnej, czego potwierdzeniem jest pierwsze miejsce w rankingu „Top Destinations on the Rise in Europe” przeprowadzonym w 2017 roku przez portal TripAdvisor – mówi Mikołaj Trunin, Dyrektor Invest in Pomerania.

Na stoisku województwa pomorskiego swój debiut mają przygotowane na potrzeby targów raporty informacyjne. Szeroko opisują one rynek nieruchomości, walory turystyczne regionu oraz ofertę inwestycyjną partnerów Invest in Pomerania biorących udział w targach Expo Real. Raporty opracowane zostały w partnerstwie z Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczną oraz w oparciu o materiały dostarczone przez największe firmy doradcze w Polsce. Raporty dostępne będą na stronie www.investinpomerania.pl.

Bursztyn znakiem rozpoznawczym Pomorza

Województwo pomorskie konsekwentnie buduje skojarzenie regionu z nadmorskim charakterem poprzez wykorzystanie motywu bursztynu. Od kilku lat jest on nieodłącznym elementem wystroju towarzyszącego stoiskom województwa pomorskiego podczas targów nieruchomościowych. Nie inaczej jest w tym roku, gdzie na stoisku wystawienniczym o powierzchni ponad 50 m kw., bursztynem przyozdobiono lady recepcyjne i ściany.

Oferta inwestycyjna regionu

Miasto Gdańsk wraz z INVESTGDA [Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego Sp. z o.o.] zamierza zaprezentować podczas najbliższych targów Expo Real w Monachium teren Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego. Miasto Gdańsk wyznaczyło ten obszar jako naturalne przedłużenie Portu Zewnętrznego dla rozwoju zaplecza usługowego, logistycznego, dystrybucyjnego i produkcyjnego. Ta lokalizacja sprawia, że jest to jedno z najważniejszych miejsc w województwie pomorskim do komercyjnego rozwoju. A dzięki szybko rozwijającej się i modernizowanej infrastrukturze Trójmiasta, Pomorskie Centrum Inwestycyjne ma doskonały dostęp do krajowych i międzynarodowych połączeń drogowych, kolejowych, lotniczych i morskich. Dzięki inwestycjom na tym terenie podnosi się konkurencyjność portu morskiego oraz regionu, co też przyczyni się do rozwoju inwestycji na sąsiednich terenach portowych i nie tylko.

– Wierzymy, że dzięki spotkaniom na Expo Real znajdziemy potencjalnych inwestorów zainteresowanych ulokowaniem swoich projektów w Pomorskim Centrum Inwestycyjnym – mówi Alan Aleksandrowicz, Prezes Zarządu INVESTGDA.

Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Miasta Gdyni :

– Targi Expo Real to jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych i znakomita okazja do przyciągnięcia strategicznych inwestorów. Jako miasto nowoczesne, przedsiębiorcze i silnie związane
z morzem, w tym roku stawiamy na identyfikację z dużymi europejskimi ośrodkami, które również posiadają waterfronty. Wraz z przedstawicielami takich miast jak Barcelona, Glasgow, Helsinki, Liverpool, Porto czy Sztokholm, będziemy uczestniczyć m.in. w Urban Innovation & Waterfront Seminars. Podczas tych spotkań, poza wymianą cennych doświadczeń, debatować będziemy o innowacyjnych rozwiązaniach przy tworzeniu przestrzeni waterfrontowych oraz o tym, w jaki sposób rozwój nabrzeży może wzmocnić centra miast.

W tym roku mocno stawiamy także na branże hotelową. W Gdyni mamy idealną przestrzeń dla hoteli o wysokim standardzie. W swojej ofercie posiadamy działki w unikalnych lokalizacjach, usytuowane w pasie nadmorskim – to właśnie te tereny będą tematem rozmów z kluczowymi inwestorami. Dzięki temu, że tu jesteśmy możemy zaprezentować potencjał  rozwojowy Gdyni i zachęcić międzynarodowych graczy do inwestowania właśnie u nas.

Marcin Skwierawski, Wiceprezydent Miasta Sopotu:

– Zależy nam na pozyskaniu inwestorów z branży hotelowej, czy kuracyjno- uzdrowiskowej. W tym roku planujemy też sprzedaż działek pod budownictwo mieszkaniowe w Gdańsku. Pod koniec roku mamy zamiar ogłosić przetarg na sprzedaż nieruchomości w trybie przetargowym o powierzchni prawie 4,4h na Łostowicach. W latach kolejnych 2019-2020 planujemy ogłosić kolejne przetargi na sprzedaż nieruchomości w trybie przetargowym na Łostowicach i Zakoniczynie w Gdańsku. Podczas targów odbywają się tez liczne seminaria i konferencje, jest więc to miejsce, gdzie można zapoznać się z innowacyjnym spojrzeniem na funkcjonowanie miasta, a przez to uczynić Sopot miejscem jeszcze bardziej przyjaznym dla mieszkańców – mówi Marcin Skwierawski, Wiceprezydent Miasta Sopotu.

Agnieszka Rodak, Prezes Rumia Invest Park:

– Rumia przyjechała do Monachium z atrakcyjną ofertą terenów przemysłowo-usługowych, które stanowią naturalne zaplecze dla gdyńskiego portu. Zaletą tego obszaru jest bliskość bocznicy kolejowej, umożliwiającej transport towarów wielkogabarytowych o nieokreślonych kształtach. Sposób przygotowania terenu daje możliwość rozwoju i tworzenia przedsiębiorstw z sektora MŚP, a także zakładów przemysłowych, usługowych czy firm logistycznych wyjaśnia Agnieszka Rodak, prezes miejskiej spółki Rumia Invest Park, która zarządza terenami inwestycyjnymi w Rumi.

Paweł Lulewicz, Wiceprezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Sp. z o.o.:

– Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. (PSSE)  zarządza obszarem 226 gmin znajdujących się w województwie kujawsko-pomorskim oraz we wschodniej części województwa pomorskiego. Nasz udział w targach Expo Real ma na celu przyciągnięcie nowych inwestycji poprzez promowanie regionu w ramach inicjatywy Invest in Pomerania. Mimo iż oferta PSSE prezentowana na targach Expo Real skupia się na terenach inwestycyjnych położonych w Gdańsku, Kwidzynie, Malborku i Żarnowcu, przedsiębiorcy mogą liczyć na kompleksowe wsparcie pracowników Strefy w każdej z lokalizacji znajdujących się w ofercie województwa pomorskiego. PSSE zapewnia przedsiębiorcom zarówno dostęp do bazy terenów inwestycyjnych, możliwość skorzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego na podstawie decyzji o wsparciu, jak również szeroki wachlarz usług doradczych, szkoleniowych i promocyjnych na każdym etapie inwestycji. Wsparcie udzielane przez PSSE w formie zwolnienia z podatku dochodowego może dotyczyć realizacji nowych inwestycji, zwiększenia zdolności produkcyjnej istniejącego przedsiębiorstwa, dywersyfikacji produkcji przedsiębiorstwa przez wprowadzenie produktów uprzednio nie produkowanych lub zasadniczej zmiany dotyczącej procesu produkcyjnego – mówi Paweł Lulewicz, Wiceprezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z o.o.

 

Kontakt dla mediów:

Mikołaj Trunin, Invest in Pomerania

mikolaj.trunin@investinpomerania.pl

tel. 609 860 060

Latest news