22 October 2015

Fundusze unijne 2014-2020

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W województwie pomorskim trwa seria spotkań informacyjnych na temat Funduszy Europejskich na lata 2014-2020. Spotkania te adresowane są do wszystkich firm i instytucji z regionu, zatem warto dowiedzieć się jak zdobyć te fundusze.

Ze środków unijnych w formie dotacji zarządzanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego finansowane będą przede wszystkim przedsięwzięcia przyczyniające się do opracowania i wdrożenia innowacji oraz takie, które wpisują się w obszary Inteligentnych Specjalizacji. Mowa w tym wypadku przede wszystkim o projektach innowacyjnych i nowatorskich. Ale nie tylko. W nowej perspektywie preferowane będą projekty partnerskie tj. współpraca międzysektorowa, inicjatywy klastrowe, partnerstwo publiczno-prywatne.

Na co jeszcze przeznaczone zostaną fundusze europejskie można sprawdzić na stronie:  http://www.rpo.pomorskie.eu/jak-zaczac-korzystac-z-programu-

Znajdują się tam informacje począwszy od tego kto może otrzymać dofinansowanie, aż po informacje jak podpisać umowę i zrealizować dany projekt.

Jednym z aktualnie trwających konkursów jest program pt. Aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy.  Pragram jest odpowiedzią na trwający nie tylko w naszym regionie trend i konieczność dopasowania kwalifikacji pracowników do zmieniających się potrzeb pracodawców. Założeniem programu jest również uświadomienie osobom pozostającym bez pracy jak istotne jest ciągłe uzupełnienie i zdobywanie nowych umiejętności.

Dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 każdy z mieszkańców województwa pomorskiego będzie mógł być jednym z:

  • 7,4 tys. przedsiębiorców, którzy otrzymają pieniądze na inwestycje
  • 3 tys. rodzin, których dziecko znajdzie nowe miejsce w przedszkolu
  • 68 tys. uczniów, którzy wezmą udział w dodatkowych zajęciach
  • uczniów jednej z 444 szkół, które zostaną wyremontowane lub wyposażone w nowy sprzęt
  • 8,1 tys. osób, która otrzyma pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej
  • 3,5 tys. pracujących, którzy będą mogli podnieść kwalifikacje
  • podróżujących 150 kilometrami przebudowanych linii kolejowych

Wartość środków unijnych w RPO WP 2014-2020 jest o 926,4 mln EUR wyższa od poprzedniego Programu, co czyni go największym w historii województwa pomorskiego programem inwestycyjnym.

Jak widać środki są duże, a możliwości jest wiele. Trzeba tylko zrobić pierwszy krok czyli poznać procedury związane z programem przyznawania środków unijnych na lata 2014-2020.

Latest news